Poznaj TOP 7 mało znanych wiosek i miasteczek w Algarve

You are currently viewing Poznaj TOP 7 mało znanych wiosek i miasteczek w Algarve

Mało znane wioski i miasteczka w zachodnim Algarve

Algarve w południowej Portugalii to region, który zyskał na dużej popularności w ostatnich latach przez co w sezonie w najpopularniejszych miastach często ciężko się poruszać gdyż są zalewane przez morze turystów.

Czy w Algarve nadal są miejsca, które oparły się masowej turystyce? Oczywiście, że tak! Niektóre z nich nie są uwzględnione w trasach turystycznych i dlatego wciąż utrzymują żywe tradycje przeszłości. Odwiedzenie ich to odkrycie Algarve tradycyjnego, takiego gdzie nadal na ulicy usłyszysz język portugalski.

Jeśli szukasz najprawdziwszego i najbardziej autentycznego Algarve, prawie nietkniętego przez masową turystykę, to zobacz moją listę top 7 mało znanych wiosek i miasteczek w zachodnim Algarve, gdzie możesz poczuć tradycyjny klimat i wymieszać się z lokalną, portugalską społecznością. 

Monchique

Co robić w Monchique? Spacer po ulicach miasta

Serra de Monchique to region górzysty i jeden z niewielu skarbów Algarve, który jest mało znany i nieodkryty przez wielu podróżujących, ponieważ znajduje się w głębi lądu, z dala od pięknych plaż i nadmorskich miast.

Aby zobaczyć najwyższy punkt Algarve, udaj się na Fóia. Na szycie góry zobaczysz fantastyczny krajobrazem, z widokiem na cały region Algarve.

Około 8 km dalej znajduje się historyczne centrum wioski Monchique, gdzie warto przespacerować się pięknymi typowymi uliczkami oraz zobaczyć ruiny starego klasztoru zbudowanego w XVII wieku, Convento de Nossa Senhora do Desterro. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o tym co robić i gdzie spać w Monchique, przeczytaj tutaj >>.

Ferragudo

Ferragudo to mała wioska rybacka licząca 500 lat, należąca do gminy Lagoa. Rozciąga się wzdłuż zbocza wzgórza pełnego typowych, algarwijskich domków. W miasteczku znajduje się też prywatny zamek São João do Arade. Z plaż Ferragudo rozciąga się widok na Praia da Rocha i Marina w Portimão.

Burgau

W sercu Costa Vicentina, w gminie Vila do Bispo, znajduje się mała, ale urocza wioska Burgau. Dawniej miasto było spokojniejsze niż dzisiaj. Zaczęło przyciągać coraz więcej turystów, ponieważ zyskało przydomek „portugalskiego Santorini”.

Jak każde typowe miasto lub wioska w Algarve, Burgau nadal zachowuje pewne tradycje związane z rybołówstwem. Gastronomia regionu jest również ściśle powiązana z owocami morza. Plaża, choć niewielka, jest bardzo przyjemna, ze spokojną i przejrzystą wodą, latem strzeżona.

Aljezur

Dwa najpiękniejsze szlaki piesze w Algarve Rota Vincentina

Aljezur to niesamowita mieszanka natury i dzikich, przepięknych plaż. Plaże są bowiem główną atrakcją regionu. Ale w Aljezur jest o wiele więcej do odkrycia. W misteczku znajduje się zamek, piękne kościoły i kilka muzeów.

Silves

Miasto Silves kiedyś było stolicą regionu Algarve, więc jest pełne historii, kultury, ruin i budynków, które zostały przekształcone w muzea. W miasteczku znajduje się piękny zamek i katedra Silves.

Ponieważ Silves było miejscem o wielkim znaczeniu pod rządami muzułmańskimi, ma kilka islamskich śladów, dobrze udokumentowanych i zachowanych w różnych muzeach i ośrodkach kulturalnych.

Silves jest również dobrą bazą wypadową do wycieczek pieszych i rowerowych, które zabiorą Cię do miejsc takich jak tama Funcho albo do Capelo dos Ossos de Alcantarilha.

Pedralva

Algarve wioska Pedralva w gminie Vila do Bispo Portugalia

Pedralva to mała wioska w gminie Vila do Bispo z zaledwie kilkoma kolorowymi domkami i rewelacyjną pizzerią. Jest to miejsce gdzie mieszkają portugalczycy i obcokrajowcy kochający naturę oraz surf. Jeżeli jesteście w regionie, to warto zrobić sobie tutaj przystanek na obiad i poczuć klimat małej, ukrytej wioski, o której istnienu prawdopodobnie tylko lokalna ludność wie. We wiosce mieszka też artysta z Niemiec Werner, u którego możecie kupić jego własnoręcznie robione wyroby z korka oraz kamieni. Jego produkty były też przez jakiś czas dostępne w moim sklepie Fabryka Korka.

Salema

Salema jest wioską rybacką i jednym z najpopularniejszych kurortów w gminie Vila do Bispo w Algarve

Znajduje się w połowie drogi między Cabo de São Vicente, najbardziej wysuniętym na południowy zachód punktem kontynentalnej Europy, i 20 km od Lagos. Salema położona jest w samym sercu Parque Natural do Sudoeste Alentejano e Costa Vicentina.

Urocza, wspaniała plaża Salema została nazwana przez gazety The Guardian i The Telegraph za „jedną z 50 najlepszych plaż na świecie” i jedną z najlepszych w kategorii „rodzina”, a także przez magazyn Travel & Leisure za „jedną z najpiękniejszych, sekretnych plaż na świecie”.

Dodaj komentarz