TOP 5 alkoholi, których warto spróbować będąc w Algarve

You are currently viewing TOP 5 alkoholi, których warto spróbować będąc w Algarve

Portugalia to zdecydowanie bogactwo różnych smaków zarówno jeżeli chodzi o tradycyjne potrawy jak i typowe alkohole. Poznaj naszą listę 5 alkoholi, których warto spróbować będąc w Algarve.

Portugalskie piwo

Piwo to jedno a najbardziej popularnych alkoholi w Algarve. Często jest ono serwowane w wersji mini (200ml) co jest tłumaczone szybkim tempem nagrzewania się trunku. Jeżeli chcecie zamówić takie małe piwko, to musicie poprosić o imperial (piwo nalewane z dystrybutora do szklanki o pojemności 200ml). Jeżeli macie ochotę na większe piwo to zamawiacie caneca (piwo z kija w kuflu lub szklance o pojemności 500ml).
 
Poniżej znajduje się lista 3 najbardziej popularnych piw serwowanych w Algarve:
 
Sagres – piwo, które wypełnia półki sklepów, marketów i baru. Jest wszechobecne. Powstało około 1940 roku, sprzedaje się je w butelkach, puszkach. Ma wiele odmian: od jasnych, lekkich i orzeźwiających, po ciemne, o głębokim, różnorodnym smaku i aromacie. Nazwa piwa pochodzi od miasteczka Sagres znajdującego się w Algarve, na południu Portugalii. Piwo jest zdobywcą 12 złotych i 3 srebrnych medali Monde Selection. Zostało też docenione Światowym Konkursie Piwa „World Beer Competition”.
 
Super Bock – to kolejna, po Sagres, przodująca marka piwa na portugalskim rynku. Jest delikatne w smaku, bez wyraźnej goryczki, lekko nasycone CO2. Podobnie jak piwo Sagres ma wiele odmian. Idealne na upalne dni.
 
Cristal Pilsner – uznawane przez niektórych za jedno z najsmaczniejszych i najlżejszych piw portugalskich. Orzeźwiające, pełen nut owocowych i słodowych.
Portugalskie piwo Super Bock w puszce
Portugalskie piwo Super Bock w puszce

 

Vinho verde

Jednym z najpopularniejszych portugalskich trunków jest vinho verde, które w dosłownym tłumaczeniu oznacza „zielone wino„. Nazwa ta wywodzi się jednak nie od koloru, a od świeżości i młodości wina. Produkowane jest z winogron zbieranych przed osiągnięciem pełnej dojrzałości. Vinho verde można kupić w każdym supermarkecie oraz restauracjach. Ceny zielonego wina w sklepie zaczynają się od ok 2 euro za butelkę. Vinho verde serwuje się schłodzone.
 
Casal Garcia portugalskie zielone wino vinho verde
Popularna marka vinho verde Casal Garcia

 

Medronho

Medronho to nic innego jak mały, czerwony owoc, pochodzący z drzewa  medronheiro , z którego wytwarza się tradycyjny, portugalski trunek o takiej samej nazwie. O jego mocy i właściwościach krążą legendy, a degustacja kieliszka tego specjału stanowi obowiązkowy punkt każdej wycieczki. Owoce medronho są bogate w witaminę C i cenione za swoje właściwości przeciwutleniające, moczopędne, antyseptyczne i oczyszczające. Są składnikiem różnych kulinarnych przetworów.
 
Bimber z Algarve medronho z Monchique
Typowy alkohol z Algarve medronho producenta CHÃ DA CASINHA z Monchique

 

 
Kiedy Portugalczycy słyszą zapytania o medronho – porozumiewawczo kiwają głowami. Wiedzą, jakie siły skrywa w sobie ten trunek, bo mimo że powstaje z niepozornie wyglądającej rośliny – jego moc potrafi obezwładnić.  Każdy, kto chociaż raz pił medronho to potwierdzi.
 

Melosa

Melosa to jeden z tych bardzo typowych likierów Algarve, zrobiony z medronho zmieszanej z miodem. Jest to likier często wybierany przez panie ze względu na delikatniejszy niż medronho słodki smak. Jest ona często podawana jako digestif po posiłku.

Portugalski alkohol z Algarve melosa likier z miodem z Monchique
Portugalski likier melosa z Algarve produkowany w Monchique

 

Ginjinha (lub ginja)

Ginjinha (lub ginja) to popularny, portugalski likier wiśniowy. Te słodki alkohol jest bardzo popularny na północy kraju.  W miastach Obidos i Alcobaça znajdują się fabryki Ginjinha, których korzenie sięgają XIX wieku. W Lizbonie znajduje się sławny bar A Ginjinha, w którym po raz pierwszy można było skosztować ten wiśniowy likier.

Tradycyjny alkohol z Portugalii likies wiśniowy ginja z obidos
Butelka likieru wiśniowego Ginja z Obidos

Dodaj komentarz