Monchique stolica korka i medronho w Algarve

You are currently viewing Monchique stolica korka i medronho w Algarve

Informacje ogólne o Monchique

Monchique to gmina w Algarve, w której zamieszkuje ponad 6 000 mieszkańców z gęstością zaludnienia 20 mieszkańców na kilometr kwadratowy. Stliocą gminy jest miasteczko Monchique otoczone jest pasmem górskim Serra de Monchique. To pasmo górskie oddziela Algarve od dystryktu Alentejo. Serra de Monchique posiada dwa szczyty: zachodni Fóia o wysokości 902 m n.p.m  i Picota o wysokości 774 m.

W przeszłości ta mała wioska żyła z rolnictwa, produkcji węgla drzewnego, drewnianych beczek i tradycyjnego likieru medronho.  Obecnie region Monchique słynie z rękodzieła: drewnianych krzeseł, wyrobów z wikliny i wyrobów z korka. Miasto słynie również z uzdrowisk i źródeł geotermalnych w Caldas de Monchique

Monchique z lotu ptaka – film

Zobacz jak wygląda Monchique z lotu ptaka na filmie poniżej.

Jak dojechać do Monchique?

Dojazd do Monchique samochodem

Monchique jest położone około 90 km od Faro. Dojazd z lotniska samochodem zajmuje ponad godzinę czasu. Trasa w pobliżu miasta jest bardzo malownicza z widokiem na lasy i dęby korkowe.  Po drodze znajduje się wiele przydrożnych restauracji z lokalną kuchnią. W okolicy Caldas de Monchique przy głownej drodze znajdują się sklepy z ceramiką oraz wyrobami z wikliny.

Bocianie gniazda na trasie Portimao Monchique w Algarve na poiłudniu Portugalii
Bocianie gniazda przy głownej trasie z Portimão do Monchique

Dojazd do Monchique transportem publicznym

Do Monchique można się też dostać transportem publicznym, konkretnie autobusem numer 94 z Portimão. Linia autobusowa jest operowana przez przewoźnika Vamus Algarve. Przystanek początkowy autobusu jest w zona ribeirinha w Portimão ( Portimão – Guanaré). Trasa do Monchique ma 9 przystanków (autobus zatrzymuje się też w Caldas de Monchique) i trwa 45 minut. Bilet kosztuje 4,60 €. Możesz sprawdzić rozkład jazdy autobusu 94 poniżej. 

Co zobaczyć w Monchique?

Spacer po mieście

Monchique to idealne miejsce na wakacje na łonie natury bez tabunów turystów.

Klimatyczne uliczki w miasteczku Monchique na południu Portugalii
Ulica Monchique z typowymi domkami algarwijskimi

 

To wspaniałe miasteczko i jego okolice są jednym z najspokojniejszych miejsc w Algarve.

Głowna ulica w Monchique z kolorowymi domami
Główna ulica w Monchique

 

Góry oferują niezwykłe widoki na krajobraz, a okolica jest idealna dla osób kochających spacery na łonie natury.

Panoramia miasta Monchique w Algarve na południu Portugalii
Widok na miasteczko Monchique

 

Przez Monchique ciągnie się pieszy szlak Via Algarviana ciągnący sie przez 300km w poprzek Algarve.

Pieszy szlak Via Algarviana na południu Portugalii
Oznaczenie szlaku pieszego Via Algarviana odcinek Monchique – Marmolete

 

Samo miasteczko Monchique to świetny punkt startowy na zwiedzanie regionu. 

Co robić w Monchique? Spacer po ulicach miasta
Typowy algarwijski dom w Monchique

 

Warto się przejść kolorowymi, wąskimi uliczkami, podziwiać lokalne zabudowania i poczuć spokojny, lokalny klimat miasteczka.

Kolorowa ściana i wąska uliczka w Monchique, Algarve
Kolorowa ściana jednej z uliczek w Monchique

 

W centrum miasta znajduje się kilka restauracji oraz sklepów z pamiątkami, wyrobami z korka i alkoholami z regionu. Znajduje się też fantazyjna fontanna. 

Rzeźby w fontannie w centrum miasta Monchique Algarve
Rzeźby w fontannie w centrum miasta Monchique

 

W miasteczku znajduje się też odkryty basen miejski, z którego można korzystać przez cały dzień. Wstęp na basen kosztuje 1 €. Jest to dobre miejsce na wizytę z dziećmi. 

Dęby korkowe i lokalne wyroby z korka

 
Górzysty region Serra de Monchique w południowej Portugalii uznawany jest za stolicę korka. Korek produkowany jest z kory dębu korkowego zwanego w Portugalii sobreiro. W procesie okorowania dębu, drzewo nie ulega uszkodzeniu co czyni ten materiał wyjątkowym.
 
Dęby korkowe w Monchique w Algarve
Las korkowy w Monchique
 
Korę zbiera się raz na 9 lat a drzewo oznacza się cyfrą, oznaczająca rok ostatniego zbioru. Po zbiorach korę się selekcjonuje a potem poddaje obróbce cieplnej. 
 
Kora z dębu korkowego gotowa do produkcji korka Algarve Portugalia
Kora zdjęta z dębu korkowego w okolicy Monchique
 
Korek ma wyjątkowe właściwości. Jest eko, wegański, trwały, nie uczula, jest wodoodporny. Nic dziwnego, że ma wiele zastosowań w budownictwie i w modzie. Z korka tworzy się torebki, portfele, etui, biżuterię, buty czy nawet parasolki. Akcesoria korkowe oraz inne portugalskie wyroby możecie kupić w Polsce sklepie internetowym Fabryka Korka. 
 
Wyroby korkowe pamiątki z Portugalii w lokalnym sklepie w Monchique
Korkowe torebki w lokalnym sklepiku w Monchique
 
Aby zakupić korkowe produkty polecam się wybrać do sklepiku Enchanted. Prowadzony jest on przez bardzo symatycznego pana o imieniu Tony, który oprócz korkowych wyrobów sprzedaje herbatę, olejki eteryczne, ręcznie malowane dzbanki na herbatę i lokalne pamiątki. Tony jest rewelacyjną postacią, pełną energii i swoistego zadzioru. Może próbować poczęstować Was lokalnym trunkiem medronho i melosa. Warto wypić z nim kieliszek i dowiedzieć się jak powstają te trunki.
 
Co zobaczyć w Monchique sklepik z pamiątkami Enchanted
Sklep z pamiątkami Enchanted w Monchique

 

Szczyt Fóia

 
Góra Fóia to najwyższy punkt Algarve (902 metry n.p.m). Góra jest częścią pasma górskiego Serra de Monchique. Na szczyt Fóia można dotrzeć pieszo, rowerem górskim lub samochodem. Ze szczytu Fóia rozpościera się fenomenalny widok na Algarve. Warto wybrać się na wycieczkę na Fóia w bezchmurny dzień, w przeciwnym razie niewiele zobaczysz.
 
Widok na Algarve ze szczytu góry Fóia w Monchique
Widok na Algarve ze szczytu góry Fóia w Monchique
 
Nie zdziw się też jak zobaczysz ludzi z wielkimi baniakami wody. Na szczycie Fóia znajduje się źródełko z czystą wodą o dobrych właściwościach. Wiele osób mieszkających w pobliżu przyjeżdża z wielkimi butelkami wody aby je napełnić i zabrać ze sobą do domu do picia i gotowania.
 

Czego spróbować w Monchique?

 
Monchique to region bogaty w lokalne smaki i typowe wyroby, które warto spróbować będąc w tym miejscu. Oto kilka wybranych tradycyjnych produktów:
 

Miody

Monchique to bogactwo miodów wytwarzanych z roślin kwitnących na czystych zboczach gór. Wybór jest naprawdę szeroki – można spróbować miodów wielokwiatowych, z rozmarynu albo z eukaliptusa. Do najbardziej znanych należy ten robiony z owocu medronho, który ma lekko i zaskakująco gorzki smak.

Medronho i melosa

Monchique specjalizuje się w produkcji typowego, mocnego trunku o nazwie medronho.  Wytwarzany jest on z małego, czerwonego owocu o tej samej nazwie. Medronho można skosztować w restauracji, z reguły jako mały shot podawany po posiłku na dobre trawienie lub w sklepach z alkoholami. W Monchique można też dostać likier na bazie medronho z domieszką miodu zwany melosa. Jest to słodki ale również mocny trunek często preferowany przez panie.
 

Lokalne wyroby mięsne

Monchique jest również znane z dań oraz wyrobów mięsnych z czarnej świni hodowanej w tutejszych górach (porco preto).

Zwiedzanie Monchique - wycieczki zorganizowane

Chcąc zwiedzić Monchique i okolice warto skorzystać z wycieczek zorganizowanych z lokalnym przewodnikiem, który opowie o tajnikach regionu. Popularną opcją są wypady off-road jeepem, degustacja wina oraz wycieczki po mieście Monchique i Silves. Sprawdź aktualne oferty oraz ceny poniżej.

Gdzie zjeść w Monchique?

Luar da Fóia

Specjalnością Monchique są wyroby oraz dania z czarnej świni (porco preto). Bardzo fajną restauracją z niesamowitym widokiem gdzie można spróbować lokalnych specyfików jest Luar da Fóia.

Gdzie zjesc restauracja Luar da Foia w Monchique z widokiem na gory Algarve
Restauracja Luar da Foia w Monchique

 

Jeżeli chcecie siedzieć zaraz przy oknie, to warto zarezerwować stolik wcześniej. My byliśmy bez rezerwacji i udało się dostać ostatni stolik w środku ale generalnie nas poinformowano, że z reguły jest pełno i lepiej zrobić rezerwację. 

Menu jest głównie mięsne, z typową, lokalną kuchnią. Jest jedno, bardzo dobre danie wegetariańskie. Ceny za danie głowne w przedziale 13 – 23 euro.  Pełne menu na stronie restauracji tutaj >>. 

Danie z czarnej świni grilowanej specjalność restauracji Luar da Foia w Monchique
Grilowana czarna świnia

Gdzie spać w Monchique?

Vinha do Gaio - agroturystyka w Casais

Vinha do Gaio to miejsce, które mogę polecić każdemu, kto szuka spokojnego ale wygodnego noclegu położonego wśród natury z dala od zgiełku miasta i tabunów turystów.

Eko nocleg Algarve agroturystyka w Monchique Vinha do Gaio idealne dla par
Agroturystyka Vinha do Gaio

 

Vinha do Gaio to farma ekologiczna, na której znajdują się lokalne warzywa, drzewa owocowe, osiołki, kury oraz dęby korkowe.

Osiołek na farmie Vinha do Gaio w Monchique
Osiołek na farmie Vinha do Gaio

 

Obiekt prowadzony jest przez sympatyczną rodzinę portugalczyków, przede wszystkim przez jej głowę Antonia, którzy każdego gościa przyjmują z otwartymi ramionami i chętnie dzielą się opowieściami o Algarve, farmie i życiu.

Właściciel agroturystyki Vinha do Gaio w Monchique Antonio karmiący owieczkę
Antonio karmiący owieczkę butelką

 

Na famie organizowane są warsztaty i degustacje lokalnych przysmaków z lampką portugalskiego wina oraz szlanką zimnej lemoniady zrobione z cytryn prosto z drzewa.

Algarve Monchique cytryny prosto z drzewa w eko farmie Vinha do Gaio
Cytryna prosto z drzewa

 

W Vinha do Gaio możesz zobaczyć i skosztować przygotowanego w piecu solarnym ciasta z sezonowych owoców. Jest to zdecydowanie ciekawostka.

Cisato zrobione w piecu solarnym w Vinha do Gaio w Monchique Algarve w Portugalii
Piec solarny w Vinha do Gaio

 

W obiekcie znajduje się 6 luksusowych pokoi z łazienką i tarasem z niesamowitym widokiem na góry.

Pokój na farmie Vinha do Gaio w Monchique Algarve południe Portugalii
Klimatyczny pokój z łazienką w Vinha do Gaio

 

Rano serwowane są świeże śniadania zrobione z dostępnych na farmie warzyw, owoców i przetworów własnych. Jest to świetna okazja żeby poznać smaki Monchique. 

Śniadanie ze świeżych owoców i warzyw w agroturystyce Vinha do Gaio w Monchique
Śniadanie ze świeżych owoców i warzyw z ogrodu Vinha do Gaio

 

Ceny za dobę za pokój prezentują się następująco:

Czerwiec – Sierpień 150 €

Wrzesień: 120 €

Październik – Listopad: 100 €

Śniadanie opcjonalne, dodatkowo płatne 10 €/doba/osoba

Jeżeli chcesz się zatrzymać w Vinha do Gaio to napisz do mnie z dokładnymi datami a zweryfikuje dostępność oraz podam cenę za całość pobytu. Sama czasem odwiedzam farmę, więc może się spotkamy :). 

Ja na degustacji lokalnych wyrobów w Vinha do Gaio

Dodaj komentarz