Silves miasto pełne historii i pomarańczy

You are currently viewing Silves miasto pełne historii i pomarańczy

Informacje ogólne o Silves

Silves to spokojne miasteczko, położone w centralnej części południa Algarve w Portugalii zbudowane nad brzegiem rzeki Arade. Przed Faro, Silves było oficjalną stolicą regionu Algarve i jest uważane za jeden z najstarszych obszarów Portugalii.

Silves to miasto o bogatej historii, którą widzimy w murach średniowiecznego zamku, w gotyckiej katedrze i w starym rzymskim moście przecinającym rzekę Arade. Każdy z tych zabytków jest wspomnieniem cywilizacji, które w przeszłości przeszły przez Silves.

Algarve Silves ławka i panel z kafelków ceramicznych azulejo z napisem Silves

Historia Silves

Przez prawie pięć wieków arabskich rządów na terytorium Portugalii, Silves stał się znany jako „Bagdad Zachodu”. Zamożne i bogate miasto było zwalczane zarówno przez chrześcijan, jak i muzułmanów. 

Obszar ten był zamieszkany od czasów paleolitu, ale miasto osiągnęło swój szczyt po inwazji Maurów na Półwysep Iberyjski w 713 roku. W X wieku Silves, wówczas zwany Xelb, był stolicą Al-Gharb , obszaru znanego obecnie jako Algarve. W 1189 r. król Sancho I odbił miasto dla Portugalczyków z pomocą wynajętej armii północnoeuropejskich krzyżowców. Silves zostało ponownie zdobyte przez Maurów dwa lata później, aż w końcu w 1249 r. wpadło w ręce chrześcijan.

Arabskie zabytki związane z kulturą arabską w Silves Algarve na południu Portugalii

Silves z lotu ptaka - film

Zobacz poniżej na filmie jak wygląda miasto z lotu ptaka.

Jak dojechać do Silves?

Do Silves można dotrzeć samochodem, autobusem, pociągiem, a nawet statkiem z pobliskiego miasta Portimão. Jeżeli masz w planie skorzystać z transportu publicznego, poniżej możesz sprawdzić godziny odjazdu oraz zarezerwować bilet na autobus lub pociąg do Silves.

Z czego znane jest Silves?

Kolorowa uliczka w Silves przyozdobiona z okazji festiwalu Feira Medieval w Silves Algarve

Festiwal średniowiecczny Feira Medieval de Silves

Silves słynie z najlepiej zachowanego zamku w Algarve. Miasto wyróżnia się na tle innych miejscowości południa Portugalii arabską architekturą. Każdego roku w okresie letnim, z reguły w sierpniu, w mieście odbywa się słynny średniowieczny festiwal (Feira Medieval de Silves), który przyciąga wielu turystów.  Jesti to rewelacyjna impreza pełna muzyki, pokazów tańca brzucha, tańca z ogniem i świetnego klimatu. Jeżeli planujecie być w Silves, to warto zaplanować wizytę właśnie w sierpniu żeby wziąć udział w tym niesamowitym festiwalu. Poniżej możecie zobaczyć film promujący wydarzenie.

Silves stolica pomarańczy

Oprócz dziedzictwa historycznego, Silves jest również rozpoznawane i słynne ze względu na pomarańcze. W 2016 roku Gmina Silves postanowiła stworzyć markę „Silves: Capital da Laranja” (Silves: stolica pomarańczy) podkreślając tym samym ważność tego owocu w regionie.

Algarve Portugalia z czego znane jest Silves stolica pomarańczy sady pomarańczowe
Sady po,arańczowe w gminie Silves

 

Połączenie Portugalii z pomarańczą sięga XVI wieku, kiedy to została ona wprowadzona na rynek europejski przez portugalskich kupców, przez co w wielu krajach nazwano je nawet „pomarańczami portugalskimi”.

Silves stworzyło też trasę pomarańczy „Rota da Laranja”, która jest swoistego rodzaju atrakcją turystyczną pozwalającą odwiedzającym poznać i doświadczyć od środka, wszystkie procesy związane z tymi owocami, od ich produkcji i przetwarzania do konsumpcji końcowej.

Co robić w Silves?

Silves to przepiękne, historyczne miasto, które warto odwiedzić przebywając w Algarve. Zobacz poniżej główne atrakcje oraz zabytki Silves.

Zamek w Silves

Zamek Silves jest najbardziej flagowym zabytkiem w mieście. Zbudowany podczas mauretańskiej okupacji Algarve, jest dziś najlepiej zachowanym zamkiem w regionie. Jego ciemnoczerwone, kamienne mury można podziwiać już z daleka, ponieważ znajdują się wysoko na wzgórzu, z którego rozpościera się niesamowity widok na miasto. Zamek kontrastuje z labiryntem bielonych domów i brukowanych uliczek prowadzących do rzeki.

Gotycka katedra

Algarve Silves co zobaczyć zabytkowa katedra zwiedzanie

W Silves znajduje się gotycka katedra, zwana Sé de Silves. Została ona zbudowana w XIII wieku na miejscu meczetu. Katedra została mocno zniszczona przez trzęsienie ziemi w 1755 roku i potem ponownie odbudowana. Obecnie ta katedra jest uważana przez wielu za najważniejszą gotycką budowlę w Algarve. Katedra znajduje się w górnej części Silves. To dość strome podejście z dolnej części miasta. Wejście do katedry kosztuje 1,50 euro. Jeśli interesują Cię budowle sakralne lub architektura, ta katedra jest zdecydowanie warta odwiedzenia.

Rzymski most

Stary most rzymski w Silves Algarve południe Portugalii zabytek

Nad rzeką Arade znajduje się starożytny, rzymski most (po portugalsku: Ponte de Silves). Most pochodzi z XIV wieku i jest częścią tożsamości kulturowej Silves. Został sklasyfikowany jako zabytek użyteczności publicznej. Most jest przeznaczony wyłącznie dla pieszych. Aby przeprawić się przez rzekę, samochody muszą skorzystać z innego mostu.

Wycieczki zorganizowane

Wizyta w Silves to rewelacyjny pomysł na jednodniową wycieczkę oraz odskocznię od plażowania. Warto połączyć zwiedzanie miasta wraz z degustacją wina, rejs statkiem po rzece Arade czy wizytę w Monchique. Zobacz poniżej pomysły na zorganizowane wycieczki.

Dodaj komentarz