Pogoda w Algarve – kiedy się wybrać na południe Portugalii?

You are currently viewing Pogoda w Algarve – kiedy się wybrać na południe Portugalii?

Pogoda w Algarve

Portugalia leży w strefie klimatu podzwrotnikowego cechującego się gorącym, suchym latem i łagodną, ciepłą zimą. Algarve to południowy region Portugalii, który jest zdecydowanym rajem dla fanów słońca i gorącego klimatu.  Pogoda w Algarve jest rewelacyjna. Algarve może się poszczycić ponad 300 słonecznymi dniami. Te warunki sprawiają, że sezon turystyczny trwa tutaj przez cały rok.  Lato jest świetnym czasem do plażowania i do pływania w oceanie a zima do zwiedzania i przemierzania licznych szlaków pieszych i rowerowych. Sprawdź jaka jest pogoda w Algarve przez cały rok i wybierz idealny czas na wizytę w tym pięknym regionie.

Pogoda w Algarve temperatura powietrza i wody w oceanie
Pogoda w Algarve – rozkład średnich temperatur powietrza i wody

 

Zima w Algarve

Zima w Algarve to świetny czas dla wszystkich lubiących słońce ale nie znoszących upałów. Zima jest łagodna ale za to wilgotna. Najzimniej jest w styczniu i lutym. W nocy temperatura spada do 5°C-10°C a za dnia waha się w granicach 14°C-16°C. W tych miesiącach mogą też wystąpić większe opady deszczu. 

Jeżeli chodzi o zimowy pobyt w Algarve to należy się przygotować na to, że na zewnątrz jest cieplej niż w pomieszczeniach. W większości mieszkań i domów nie ma ogrzewania za to jest wilgotno co sprawia, że odczuwalna temperatura jest jeszcze niższa w granicach 14-15 °C stopni. Należy więc zabrać ze sobą ciepłe ubrania przede wszystkich skarpety, gdyż w większości miejsc na podłodze znajdują się lodowate kafelki.  W ośrodkach turystycznych często znajduje się klimatyzacja z funkcją ogrzewania lub dodatkowy grzejnik, którym w razie potrzeby można się poratować.

Algarve to również częsty wybór osób, które chcą uciec od zimna i śniegu i przezimować w ciepłym miejscu. Można tutaj spotkać wiele osób, które przyjeżdżają na całą zimę a potem wracają do własnego kraju. Zima w Algarve to też świetny czas na aktywne zwiedzanie regionu. Dni są nadal przyjemne i słoneczne więc to idealny czas na długie, piesze wycieczki czy zwiedzanie głównych atrakcji bez tłoku turystów. 

Pieszy szlak Rota Vincentina widok na ocean wiosna w Algarve
Zwiedzanie Algarve w zimie – pieszy szlak Rota Vincentina w okolicach Aljezur

 

Lato w Algarve

Lato w Algarve jest z kolei suche i gorące a dni długie. W lipcu i sierpniu temperatury za dnia często przekraczają 30°C a noce są ciepłe i przyjemne. Generalnie ogólna zasada jest taka, że im bliżej Hiszpanii, tym cieplej. Najchłodniej z reguły jest w okolicach Sagres więc wycieczka do tego miasta i okolic może być ucieczką od żarliwych upałów reszty regionu. Wybierając się do Sagres warto mieć ze sobą ciepłe ubrania, bo często w regionie wieje silny wiatr.

Woda w oceanie w Algarve w lato mimo ukropu jest dość zimna. Temperatury wody oscyluje w granicach 19-20 °C. Kąpiel w wodzie zdecydowanie przynosi wytchnienie od upałów. 

W lato niebo bywa często bezchmurne co sprawia, że przez cały dzień mamy palące słońce. Warto zawsze mieć ze sobą nakrycie głowy oraz krem z wysokim filtrem. 

Lato w Algarve widok na Praia de São Rafael
Widok z klifu na plażę Praia de São Rafael położona w okolicach Albufeira w Algarve

Kiedy się wybrać do Algarve?

Odpowiedź na to pytanie zależy od tego co chcemy robić w Algarve. Generalnie lato w Algarve to gorący okres pełen turystów. Sezon turystyczny w Algarve zaczyna się w czerwcu i trwa do końca września. Szczyt sezonu turystycznego przypada na lipiec i sierpień. W sierpniu oprócz turystów zagranicznych zjeżdża się wielu portugalczyków z północy, dla których sierpień to miesiąc wakacji. Sezon turystyczny oznacza więc gorącą pogodę, tłumy turystów oraz wysokie ceny.  Temperatury powietrza oscylują w granicach 26°C-30°C. Jest to idealny czas dla wszystkich, którzy kochają upały oraz liczne towarzystwo.

Jeżeli natomiast macie ochotę na spokojniejszą wizytę w Algarve przed sezonem to najlepszym czasem na wyprawę będzie kwiecień-maj oraz październik-listopad.  Pogoda jest świetna oraz ceny przystępniejsze i nie ma problemu z dostaniem się do głównych atrakcji.

Gdzie sprawdzić aktualną pogodę w Algarve?

Pogoda w Algarve ma to do siebie, że jest dość stała i nie ma wielkich wahań dziennych. Ogólną pogodę z wyprzedzeniem do 45 dni możemy sprawdzić na każdy portalu z pogodą np. na stronie Interii.

Jeżeli poszukujemy szczegółowej i bardzo technicznej prognozy pogody, to możemy skorzystać z portalu Windguru.

W Windguru możemy szczegółowo sprawdzić między innymi temperaturę, siłę wiatru, opady, kierunek i wysokość fal z podziałem na godziny. Jest to portal często używany przez operatorów wycieczek morskich, surferów czy rybaków. 

Prognoza pogody dla Portimao w Windguru
Prognoza pogody dla Portimao w Windguru

Jeżeli masz ochotę wybrać się do Algarve na wakacje, możesz skorzystać z poniższej wyszukiwarki aby wyszukać loty do Faro.

Dodaj komentarz