Portimão, miasto sardynek i malowniczych plaż

You are currently viewing Portimão, miasto sardynek i malowniczych plaż

Informacje ogólne o Portimão

Portimão, położone w Algarve na południu Portugalii to miasto idealne do wakacyjnego wypoczynku. Portimão jest znane z pięknych plaż, wspaniałej roślinności oraz sardynek. Znajdziecie tutaj również świetne restauracje ze smaczną, lokalną kuchnią.

Ponieważ Portimão leży w pobliżu wody i rzeki Arade, jest to miasto portowe, w którym ważne jest rybołówstwo i handel. Morze było bardzo ważne w historii Portimão. Miejscowa gospodarka opierała się głównie na handlu, rybołówstwie i przetwórstwie rybnym. Jednak w XIX wieku turystyka stała się ważną częścią lokalnej gospodarki. Obszar turystyczny koncentruje się głównie wokół plaży Praia da Rocha. W pobliżu wybrzeża wybudowano apartamenty, hotele, ośrodki wypoczynkowe i centra handlowe. Obecnie Portimão jest atrakcyjnym miejscem turystycznym i głównym ośrodkiem w Algarve. 

Portimão z lotu ptaka – film

Zobaczcie jak dzisiaj wygląda Portimão na poniższym filmie.

Jak dojechać do Portimão?

Portimão to drugie co do wielkości miasto Algarve (po Faro). Miasto ma około 50 000 mieszkańców i jest dość dobrze skomunikowane z resztą regionu i północą kraju. 

Portimão jest położone ok 70 km od Faro. Podróż samochodem z lotniska po bezpłatnej drodze krajowej N125 to około 1,30 h lub po płatnej autostradzie A22 ok 50 min.  Z Faro do Portimão można też się dostać transportem publicznymautobusem lub pociągiem. Sprawdź ceny i aktualne połączenia kolejowe i autobusowe do Portimão do poniżej.

Co warto zobaczyć w Portimão?

Portimão, jak zresztą cały region, słynie z lokalnych, oceanicznych przysmaków serwowanych w restauracjach, z których większość zachowała tradycyjny, portugalski charakter. Stanowi też świetną bazę wypadową do zwiedzania okolicy. Co warto więc zobaczyć w Portimão? Czytajcie dalej! 

Zona Ribeirinha 

Będąc w Portimão warto wybrać się na spacer po samym mieście.  Centrum głównych atrakcji jest zlokalizowane dookoła części miasta zwanej zona ribeirinha (strefa nad rzeką Arade) gdzie znajdują się restauracje, fontanny, parki oraz zielone skwerki. W niedalekiej odległości przy ulicy Rua Direita znajdują się małe sklepiki z pamiątkami i lokalną sztuką.  Warto pochodzić sobie po uliczkach i podziwiać lokalne budynki. 

Drzwi i niebieskie kafelki w zona ribeirinha portimao
Typowe portugalskie drzwi w centrum Portimão

 

Museu de Portimão – muzeum sardynek

Museu de Portimão jest inaczej znane jako „Muzeum Sardynek”. Mieści się ono we wnętrzu jednej z głównych fabryk konserw rybnych w Portimão. Fabryka była kiedyś prawdziwym potentatem w przetwórstwie ryb w szczególności sardynek i tuńczyka. W muzeum najpopularniejszą jest ekspozycja dotycząca właśnie sardynek w konserwie. Ponadto muzeum zawiera liczne pamiątki archeologiczne z czasów rzymskich i mauretańskich. Muzeum jest świetną atrakcją dla dorosłych jak i dla dzieci. Bilet do muzeum kosztuje 3 € dla dorosłych oraz 1,5 € młodzież oraz osoby starsze (16 – 25 lat i +65 lat). Warto zapamiętać, że muzeum jest darmowe w niedzielę. Więcej szczegółów na stronie muzeum.

Co warto zobaczyć w Portimão? Muzeum sardynek - museo de Portimão
Museo de Portimão – proces połowu sardynek
 
 

Główne plaże w Portimão

Praia da Rocha – największa plaża Portimão

 
Praia da Rocha obowiązkowy punkt wizyty nie tylko w Portimão, ale i w Portugalii. Nie sposób go przeoczyć. Praia Da Rocha to piękna, rozłożysta i długa plaża z miękkim, drobniutkim piaskiem. Otoczona malowniczymi klifami, z licznymi punktami widokowi jest rajem dla miłośników pięknych wrażeń. Plaża ma rozbudowaną, turystyczną infrastrukturę będąc tym samym idealnym miejscem do wypoczynku i do uprawiania sportów wodnych. Często na plaży odbywają się turnieje np. piłki siatkowej oraz duże festiwale muzyczne.
 
Co warto zobaczyć w Portimão? Praia da Rocha widok na plażę i deptak
Widok na plażę Praia da Rocha w Portimão
 
Wzdłuż plaży Praia da Rocha ciągnie się drewniany deptak, przy którym znajdują się liczne restauracje, bary i kawiarnie. Życie tutaj tętni zarówno w dzień jak i w nocy. Znajdują się tutaj również kluby nocne, w których często można posłuchać muzyki na żywo i pobawić się do późnych godzin. 
 
Zachód słońca na plaży Praia da Rocha w Portimão głowny deptak
Zachód słońca na plaży Praia da Rocha w Portimão

Praia do Vau

Plaża Praia do Vau to idealne miejsce, jeśli chcesz uciec od tłumów na Praia da Rocha. Plaża jest zlokalizowana blisko miasta i można do niej się udać spacerkiem napawając się po drodze  niesamowitymi widokami. Przy plaży znajdują się restauracje.
 
Widok z klifu przy Praia do Vau na Portimão Algarve
Widok z klifu na plażę Praia do Vau w Portimão
 

Praia do Alemão

Plaża Praia do Alemão to jedna z najbardziej wyjątkowych plaż w Portimão. Położona na zachód od Praia do Vau, słynie z wielu formacji skalnych wokół plaży. Na plaży znajdują się niezliczone ukryte zakątki, w których można zobaczyć łuki, groty i ukryte małe plaże. Świetna plaża dla rodzin z dziećmi. Przy plaży rozpoczyna się około 5 km szlak pieszy Verandas sobre o Mar po klifach z cudownymi widokami na ocean.

Widok na klify Praia do Alemão w Portimão Algarve
Widok na klify przy plaży Praia do Alemão w Portimão Algarve

Atrakcje dla dzieci w Portimão

Portimão ma również kilka atrakcji dla najmłodszych turystów. Przy samej Praia da Rocha znajduje się park dla dzieci zlokalizowany bezpośrednio na plaży. W parku jest drewniany statek piratów, huśtawki oraz kilka konstrukcji, na które można się wspinać. Plac zabaw dla dzieci przy Praia da Rocha cieszy się dużą popularnością. Jest to idealne miejsce gdzie zarówno rodzice jak i dzieci mogą odpocząć. Obok parku znajduje się restauracja oraz toalety. Niestety w parku nie ma cienia więc w gorące dni warto mieć to na uwadze.

Atrakcje dla dzieci w Portimão park na plaży Praia da Rocha
Plac zabaw dla dzieci przy plaży Praia da Rocha w Portimão

W centrum miasta znajduje się Parque da Juventude czyli w tłumaczeniu na polski park młodzieży. W parku znajduje się mały plac zabaw oraz kawiarnia, w której można zakupić napoje, lody, przekąski oraz typowe, portugalskie szybkie dania takie jak tostas – tosty z serem czy szynką, bifanas – kanapka z duszoną wieprzowiną czy typowego hamburgera. Dodatkową atrakcją jest mały staw z rybami i żółwiami oraz biegające po całym parku pawie oraz kaczki.

Atrakcje dla dzieci w Portimão park parque da juventude
Park dla dzieci Parque da Juventude w Portimão

Kolejną atrakcją w Portimão dla dzieci jest Quinta Pedagogica czyli farma edukacyjna. Na farmie znajdują się różne zwierzęta – króliki, konie, krowy, czarne prosiaki oraz ptactwo domowe. W wyznaczone dni odbywa się karmienie zwierząt wraz z opiekunami. Na farmie rosną również różne, typowe, portugalskie uprawy. Na terenie znajdują się stoły piknikowe oraz mały plac zabaw dla dzieci. Wejście na farmę jest darmowe.

Atrakcje dla dzieci w Portimão quinta pedagogica farma edukacyjna ze zwierzętami
Quinta pedagogica, edukacyjna farma ze zwierzętami w Portimão

Zwiedzanie okolic Portimão

Portimão stanowi świetną bazę wypadową do zwiedzania okolicy. Popularne miejscowości położone są w niedalekiej odległości i można łatwo do nich dotrzeć samochodem czy transportem publicznym np. Lagos (ok 20min), Albufeira (ok 40 min), Sagres (ok 50 min). Warto też odwiedzić miasto położone w górach Monchique oraz termy w miejscowości Caldas de Monchique, gdzie możemy skorzystać z relaksujących basenów z wodą termalną.

Warto również wybrać się do pobliskiej wioski rybackiej Ferragudo z pięknym zamkiem Castelo de São João do Arade oraz malowniczego Alvor z piekną mariną i rozległą plażą Praia de Alvor.

Atrakcje Portimão zamek São João do Arade w Ferragudo
Zamek São João do Arade w Ferragudo

Wycieczki zorganizowane z Portimão

W porcie Mariny oferowane są liczne wycieczki do pobliskich atrakcji. Przede wszystkim można znaleźć sporo ofert do słynnej jaskini Benagil, którą można zwiedzić statkiem, łodzią motorową czy kajakami. Możesz również się wybrać na wyprawę statkiem pirackim zwiedzając wybrzeże od Portimão do Praia da Marinha. Ta ostatnia atrakcja na pewno przypadnie do gustu najmłodszym turystom. Sprawdź poniżej ceny oraz dostępność wszystkich wycieczek.

Zwiedzanie jaskini Benagil z Portimão

Wycieczka łodzią motorową do jaskini morskiej Benagil w Algarve Portugalia

Jeżeli macie ochotę wybrać się na wyprawę łodzią motorową z Portimão do jaskini Benagil, to taką wycieczkę możecie zarezerwować u mnie. Poniżej znajdziecie opis wycieczki oraz zdjęcia. 

Szczegóły wyprawy:

 • Trasa: Wycieczka łodzią motorową typu speedboat 🚤  do Jaskini Benagil i plaży Praia da Marinha z portu w Portimão. Po drodze do jaskini zwiedzane są z poziomu oceanu inne ciekawe punkty i jaskinie m.in miasteczko Ferragudo ze słynnym zamkiem Castelo de São João do Arade znajdującym się na plaży 🏰 .
 • Zwiedzanie jaskini Benagil: W samej jaskini Benagil łódź zatrzymuje się na około 5 minut. Nie jest dozwolone zatrzymywanie się na plaży więc łódź dryfuje na oceanie dając czas na zdjęcia i podziwiane jaskini 😊.
 • Pływanie w oceanie: Na końcu wycieczki jest też postój na kąpiel w oceanie dla chętnych 😁
 • Godziny rejsów: Wycieczki odbywają się codziennie o godzinie 11:00 i 15.00.
 • Czas trwania: Wyprawa trwa około 2 godzin.
 • Koszt wycieczki: 
  • styczeń – czerwiec: 30 euro dorosły, 20 euro dziecko (5-12 lat), 
  • lipiec – październik: 33 euro dorosły, 25 euro dziecko (5-12 lat), 
 • Przewodnik: W standardzie wycieczka odbywa się z przewodnikiem, który mówi po angielsku i portugalsku.
 • Polska wersja wycieczki: za dodatkową dopłatą 30 euro mogę dołączyć do rejsu w ramach tłumacza oraz dodatkowo poopowiadać o życiu w Algarve. –> MINIMUM 6 OSÓB.
 • Punkt zbiórki: Clube Naval De Portimão, link do mapy >>.
 • Parking: przy porcie jest duży, bezpłatny parking.
 • Rezerwacja: proszę wypełnić formularz >>, zweryfikuje dostępność oraz wyślę potwierdzenie na maila 🙂.
 • Płatność: Płatność za rejs odbywa się gotówką po zakończonym rejsie bezpośrednio do przewodnika.

Pozostałe wycieczki z Portimão

Opcji wycieczek fakultatywnych jest sporo. Warto spojrzeć na Getyourguide, gdzie znajdziecie różne ciekawe pomysły i dobre promocje. Przykładowe wycieczki z Portimão poniżej. 

Noclegi w Portimão

Portimão jest miastem gdzie warto się zatrzymać na dłużej aby skorzystać z pięknych plaż oraz zwiedzić okoliczne atrakcje i miasta. Miasto oferuję bogatą bazę noclegową od luksusowych hoteli przy samej Praia da Rocha do budźetowych apartamentów i hosteli. Dostępność i różnorodność noclegów można sprawdzić na popularnej stronie Booking.

Dodaj komentarz