Sagres, czyli tam gdzie kończy się świat w Algarve

You are currently viewing Sagres, czyli tam gdzie kończy się świat w Algarve

Informacje ogólne o Sagres

Sagres to małe miasteczko w południowo-zachodniej części Algarve, położone na Przylądku św. Wincentego. Miasto Sagres jest częścią gminy Vila do Bispo. Cała gmina liczy około 5600 mieszkańców, z czego około 2000 osób mieszka w samym Sagres. Sagres słynie z imponujących wysokich klifów z widokiem na Ocean Atlantycki. Ze względu na bliskość Oceanu Atlantyckiego w Sagres bywa dość wietrznie i z reguły chłodniej niż w innych częściach Algarve.  Odwiedzając Sagres, nie zapomnij zabrać ze sobą ciepłych ubrań.

Sagres jest również znane z żeglugi morskiej. Ważną postacią w historii Sagres jest Henryk Żeglarz, który w XV wieku zapoczątkował epokę wypraw morskich, efektem których były wielkie odkrycia geograficzne. Henryk Żeglarz był również założycielem uniwersytetu w Lizbonie, a także pierwszej na świecie Akademii Morskiej w Sagres.  Dzisiejsza gospodarka lokalna Sagres jest w pełni uzależniona od rolnictwarybołówstwa i turystyki. Sagres jest dość oddalone od turystycznych atrakcji Algarve. W rezultacie w Sagres jest stosunkowo niewielu turystów.

Sagres z lotu ptaka – film

Jak dotrzeć do Sagres?

Najlepszym sposobem na dotarcie do Sagres jest samochód. W mieście nie ma stacji kolejowej. Można też dojechać do Sagres autobusem aczkolwiek większość atrakcji jest oddalona od miasteczka i trzeba tam dojechać. 

Z czego znane jest Sagres?

Sagres jest przede wszystkim słynne z bycia portugalskim „końcem świata”. Poza tym miasteczko jest znane jako rewelacyjny spot dla osób pływających na desce surfingowej. Popularne jest również wędkowanie, jazda na rowerze lub piesze wędrówki po klifach. Latem miasto jest bardziej zatłoczone niż zimą. Poza sezonem letnim Sagres jest bardzo spokojnym i w pewnym sensie opustoszałym miasteczkiem.  

Dlaczego Sagres nazywany jest „końcem świata”?

Sagres to najbardziej wysunięty na południowy zachód punkt Algarve i kontynentalnej Europy. Przez wieki uważano, że jest to najbardziej wysunięta na zachód część świata. W związku z tym Sagres stał się również znany jako koniec świata

Sagres to spokojne miasto, które oferuje wspaniałe widoki. Region jest stosunkowo nietknięty przez turystykę w porównaniu z niektórymi innymi częściami Algarve. Sagres otoczone jest pięknymi plażami, które są szczególnie popularne wśród surferów i turystów z kamperami. Dodatkowo turystów przyciągają przepiękne widoki na klify wokół Przylądka św. Wincentego

Deski surfingowe symbol surferów w Sagres Algarve
Pomnik z desek surfingowych na cześć licznych surferów odwiedzających Sagres w Algarve

 

Plaże w Sagres

W okolicy Sagres można znaleźć wiele malowniczych plaż. Plaże są mniej turystyczne i bardziej dzikie niż pozostałe plaże w Algarve. Poniżej znajdziesz listę plaż w pobliżu Sagres.

Plaża Mareta

To największa plaża w okolicy Sagres. Jest to również plaża najbliżej miasta, dzięki czemu jest dość popularna w miesiącach letnich.

Plaża Praia da Mareta w Sagres
Plaża Praia da Mareta w Sagres

 

Plaża Martinhal

Jest to stosunkowo duża plaża w okolicy, ale nieco mniejsza niż Praia da Mareta. Plaża jest dość wietrzna i popularna wśród miłośników windsurfingu. Z plaży widać kilka wysepek, które można zwiedzać łodzią.

Plaża Tonel

Ta plaża jest dość popularna wśród doświadczonych surferów. Fale mogą być tutaj dość gwałtowne i wysokie. Nie jest to dobra opcja dla osób zaczynających przygodę z surfingiem. 

Plaża Beliche

Ta piękna plaża jest najczęstszym wyborem surferów. Ta dziewicza plaża otoczona jest wysokimi klifami, tworzącymi małą zatokę.  Na plażę można dostać się długimi schodami.

Plaża Baleeira

Ta plaża znajduje się w pobliżu portu Baleeira w Sagres. Z plaży roztacza się widok na zatokę Sagres. Na plaży można znaleźć małe skały i podziwiać widok łodzi wpływających i wypływających z portu.

Widok na plażę Praia da Baleeira w Sagres Algarve
Widok na plażę Praia da Baleeira w Sagres

 

Park naturalny Parque Natural do Sudoeste Alentejano e Costa Vicentina

Sagres to bardzo atrakcyjne miejsce nie tylko dla surferów ale także dla miłośników przyrody. Słynie również z przepięknych zachodów słońca.

Część regionu obejmuje park Parque Natural do Sudoeste Alentejano e Costa Vicentina, który podlega ścisłej ochronie i dzięki temu zachowany jest w stanie dzikim i nienaruszonym przez cywilizację. Wybrzeże parku to jedno z najpiękniejszych, bioróżnorodnych wybrzeży Półwyspu Iberyjskiego.

Dzikie wybrzeże zachodniego Algarve w południowej Portugalii okolice Sagres
Zachodnie wybrzeże Algarve w parku Parque Natural do Sudoeste Alentejano e Costa Vicentina

 

W parku znajduje się kilka pięknych plaż i sekretnych miejsc, do których ciężko dojechać zwykłym samochodem. Najlepszy sposób na poznanie parku to wybranie się na zorganizowaną wycieczkę samochodem terenowym z przewodnikiem, który pokaże wszystkie zakamarki i podzieli się lokalną wiedzą. 

Co zobaczyć w Sagres?

Sagres to spokojne miasteczko znane przede z zadziwiającej i dzikiej przyrody. Zobacz co warto zobaczyć w Sagres.

Przylądek Świętego Wincenego

Przylądek św. Wincentego (po portugalsku: Cabo de São Vincente) to najbardziej wysunięty na południowy zachód punkt kontynentalnej Europy. Przylądek leży około 6 kilometrów od Sagres. Klify wznoszą się tu około 75 metrów w pionie nad Oceanem Atlantyckim. Morze bywa tu okrutne. Rzymianie nazywali ten przylądek końcem świata. W epoce odkryć przylądek św. Wincentego był ostatnim kawałkiem lądu, który odkrywcy zobaczyli, zanim wyruszyli w nieznane. Obecnie przylądek ten nadal służy jako punkt orientacyjny dla wielu statków płynących do lub z Morza Śródziemnego.

Wysokie klify na Przylądku Świętego Wincentego w Sagres Algarve
Widok na klify na Przylądku Świętego Wincentego w Sagres

 

Na przylądku św. Wincentego znajduje się latarnia morska. Została zbudowana w 1846 roku. Latarnia jest jedną z najpotężniejszych latarni morskich Europy. Jej wiązka światła o mocy 2000 watów może sięgnąć aż 60 km

Sagres koniec świata w Algarve latarnia Cabo de São Vicente
Latarnia morska na Przylądku Świętego Wincentego w Sagres

 

Na terenie latarni rozpościera się wspaniały widok na okolicę. Na miejscu znajduje się również małe muzeum o tematyce morskiej, sklep z pamiątkami i kawiarnia. Dostępne są również toalety.

Wystawa morska konik morski na terenie latarni morskiej na przylądku świętego Wincentego w Sagres
Konik morski na terenie latarni morskiej na przylądku św. Wincentego w Sagres

Dodaj komentarz