Lagos, miasteczko w Algarve, które rozkochuje turystów

You are currently viewing Lagos, miasteczko w Algarve, które rozkochuje turystów

Informacje ogólne o Lagos

Lagos to jedno z ulubionych i najczęściej odwiedzanych miejsc na południu Portugalii w Algarve.  To tętniące życiem miasteczko otoczone jest przez przepiękne plaże, do których można się dostać na pieszo. Lagos to świetne miejsce wypoczynkowe zarówno dla podróżników solo, par, grup znajomych, czy rodzin z dziećmi. 

Historia Lagos

Lagos to miasto o długiej historii, jako, że stanowiło centrum portugalskich eskapad morskich rezultujących w wielkich odkryciach geograficznych. Nigeryjskie miasto Lagos (największe miasto w Afryce, liczące obecnie ponad 16 milionów mieszkańców) zostało nazwane na cześć miasta Lagos przez portugalskich odkrywców w XV wieku. Lagos było stolicą Algarve aż do trzęsienia ziemi w 1755 roku. Trzęsienie ziemi całkowicie zniszczyło miasto ale  zostało ono później odbudowane. Lagos było głownie miastem rybackim do 1960 roku. W tym czasie zaczęła sie rozwijać powoli turystyka. Dzisiaj ekonomia Lagos głównie bazuje na turystach oraz usługach.

Lagos z lotu ptaka – film

Zobacz jak dzisiaj wygląda Lagos z lotu ptaka. 

Jak dojechać do Lagos?

Lagos jest położone około 90 km od lotniska w Faro.  Podróż samochodem po bezpłatnej drodze krajowej N125 to około 1,30h – 2 h lub po płatnej autostradzie A22 ok 1 h.

Do Lagos można łatwo dostać się transportem publicznym – pociągiem lub autobusem. Lagos jest ostatnią stacją linii kolejowej w Algarve biegnącej od Vila Real de Santo António. Możesz sprawdzić i zarezerwować aktualne połączenia kolejowe i autobusowe do Lagos w aplikacji poniżej.

Plaże w Lagos

Zdecydowanym atutem Lagos są jego przepiękne plaże zlokalizowane w pieszej odległości od samego miasta. Świetnym sposobem na poznanie najbliżej położonych miasta plaż jest spacer pieszym szlakiem biegnącym z centrum Lagos do Ponta da Piedade. Przeczytaj więcej o trasie tutaj >>.

Oto lista głównych plaż w Lagos:

Praia da Dona Ana

Plaża Praia da Dona Ana to bardzo znana plaża w Lagos. Kiedyś była to stosunkowo niewielka plaża, ale w 2015 roku gmina przeprowadziła prace w celu jej powiększenia. Chociaż obecnie plaża jest rzeczywiście większa, niektórzy twierdzą, że plaża straciła swój dawny urok. 

Plaże w Lagos Praia da Dona Ana widok ze szlaku pieszego Trilho dos Pescadores
Plaża Praia da Dona Ana w Lagos

Meia Praia

Meia Praia to największa plaża Lagos. Rozciąga się na długości około 4,5 kilometra, co sprawia, że ​​świetnie nadaje się na długie spacery po plaży. Ze względu na jej rozmiar zawsze będziesz mógł znaleźć tutaj miejsce do plażowania. Z plaży roztacza się również wspaniały widok na miasto.

Praia dos Estudantes

Mała i malownicza plaża położona zaraz obok plaży Praia da Batata. Jest najbardziej rozpoznawalna z pozostałości mostu rzymskiego znajdującego się pomiędzy dwoma skałami.  Do plaży można się dostać tunelem wydrążonym w klifie z Praia da Batata.

Widok na plażę Praia dos Estudantes w Lagos Algarve ze szlaku Trilho dos Pescadores
Plaża Praia dos Estudantes w Lagos

Praia do Camilo

Plaża Praia do Camilo to najbardziej znana i obfotografowywana plaża w Lagos.  Jest okrzyknięta jedną z najpiękniejszych plaży nie tylko w Portugalii ale też i w Europie. Do plaży prowadzą długie schody.  Ze względu na swoją popularność można się spodziewać tutaj dzikich tłumów turystów. Najlepiej więc wybrać się na zwiedzanie wczesnym porankiem.

Plaże w Lagos słynna Praia do Camilo widok ze szkalku Trilho dos Pescadores
Plaża Praia do Camilo w Lagos

Praia de Porto de Mós

Praia de Porto de Mós to duża plaża, położona pomiędzy centrum Lagos a Praia da Luz. Plaża ma ponad kilometr długości. Jest otoczona imponującymi klifami i słynie z dobrych do pływania na desce fal. Praia de Porto de Mós to najlepsza plaża do surfowania w Lagos. Jest to świetne miejsce na ucieczkę od tłumów miejskich plaż Lagos, będąc jednocześnie dość blisko miasta.

Widok na surferów plaża Praia de Porto de Mós w Lagos Algarve
Widok na surferów w wodzie przy plaży Praia de Porto de Mós w Lagos

Praia da Batata

Plaża Praia da Batata jest najbliżej położoną plażą od miasta Lagos. Jest stosunkowo mała w porównaniu do Meia Praia czy Dona Ana. Ze względu na bliskość miasta plaża jest zwykle dość zatłoczona. Na plaży jest punkt startowy wycieczek kajakowych z przewodnikiem po jaskiniach i formacjach skalnych ciągnących się do Ponta da Piedade. Jest to zdecydowanie ciekawa forma poznania wybrzeża. Zdecydowanie polecam wyprawę kajakową z firmą Ezride. Koszt wyprawy na osobę to 35 euro. Możesz sprawdzić dostępne terminy tutaj >>>>. 

Plaże w Lagos Algarve Praia da Batata
Plaże w Lagos Praia da Batata

Ponta de Piedade – Algarwijski Przylądek Miłosierdzia

W pieszej odległości od centrum Lagos można znaleźć grupę wspaniałych formacji skalnych zwanych Ponta da Piedade ( Przylądek Miłosierdzia). Z klifów roztacza się wspaniały widok na Ocean Atlantycki i zatokę Lagos. To jedne z najbardziej niesamowitych widoków, jakie można znaleźć w Algarve. Dlatego Ponta da Piedade jest jedną z najbardziej znanych atrakcji regionu. Do Ponta da Piedade można dotrzeć łodzią, samochodem lub pieszo z miasta Lagos. Możesz zejść po długich schodach (182 stopnie), aby zobaczyć ten cud natury z bliska.

Aby zobaczyć Ponta de Piedade z bliska, możesz skorzystać z jednej z licznych wypraw statkiem, kajakiem czy SUP. Sprawdź dostępne wycieczki poniżej. 

Co robić w Lagos?

Lagos oferuje sporo różnych atrakcji zarówno barów, restauracji funkcjonujących za dnia i w nocy jak i wycieczek zorganizowanych. Przeczytaj co warto zobaczyć i zrobić w Lagos.

Spacer po mieście

Zdecydowanie warto się wybrać na spacer po centrum. Lagos jest bardzo urokliwe. W miasteczku znajduje się kilka pięknych kościołów oraz typowych budynków portugalskich ozdobionych płytkami ceramicznymi azulejos.

Co zobaczyć w Lagos kościół Igreja de Santa Maria
Kościół Igreja de Santa Maria w centrum Lagos

 

W Lagos znajduje się też zamek (Castelo dos Governadores). Spacerując, warto też zajść to Mariny, gdzie znajduje się wiele restauracji i punktów sprzedaży wycieczek.

Wycieczki zorganizowane

Z samego miasta warto się wybrać na rejs statkiem wzdłuż wybrzeża, obserwację delfinów, wyprawę kajakiem do Ponta da Piedade czy degustacje lokalnych potraw.

Zwiedzanie okolic Lagos

Lagos może być świetną bazą wypadową do poznania okolicy. Z Lagos warto się wybrać na wycieczkę do jaskini Benagil, do której można się dostać statkiem, lub kajakiem. Warto również odwiedzić pobliskie miasteczka jak np. Praia da Luz, Portimão, Sagres czy Carvoerio i poznać lokalne atrakcje, których jest naprawdę dużo. Dla fanów wodnych rozrywek, w Algarve jest kilka aquaparków, które są świetną opcją na całodzienną zabawę. Wiecej o parkach wodnych w Algarve, cenach oraz gdzie kupić bilet online dowiecie się tutaj >>. 

Dodaj komentarz