Praia da Luz, urocza wioska w okolicy Lagos

You are currently viewing Praia da Luz, urocza wioska w okolicy Lagos

Informacje ogólne o Praia da Luz

Wioska Luz (Praia da Luz) to mała, nadmorska miejscowość położona w gminie Lagos w Algarve.  Kiedyś była typową wioską rybaków, dzisiaj jest dynamicznie rozwijającym się kurortem turystycznym. 

Miejscowość jest zamieszkała przez około 4400 mieszkańców (2021).  Praia da Luz jest kierunkiem często wybieranym przez zagranicznych turystów przede wszystkim z wysp. Wielu brytyjskich ekspatów decyduje się na kupno posiadłości tutaj i osiedlenie się na stałe. W związku z tym odwiedzając Luz w wielu miejscach usłyszymy głównie angielski. 

Co zobaczyć w Praia da Luz?

Samo miasteczko Luz jest miejscowością bardzo urokliwą z wyjątkowym klimatem, licznymi restauracjami oraz kolorowymi uliczkami. W Luz znajduje się też duża, piaszczysta plaża o tej samej nazwie Praia da Luz. Luz to idealny kierunek na jednodniową wycieczkę. Jest to też świetne miejsce dla osób kochających małe miejscowości oraz rodzin z dziećmi. Zobacz co zwiedzić w Praia da Luz.

Kościół Igreja de Nossa Senhora da Luz

W centrum miasta znajduje się kościół Igreja de Nossa Senhora da Luz. Nie jest pewne kiedy został zbudowany, ale pewne źródła podają, że istniał już w 1521 roku. W 1755 roku kościół został częściowo zniszczony przez tsunami, które było efektem trzęsienia ziemi, a później odbudowany.  Kościół został ponownie zniszczony, tym razem przez huragan i ponownie zrekonstruowany w XIX wieku. Dzisiaj symbolizuje siłę i upór mieszkańców Luz.

Co zobaczyć w Praia da Luz kościół Igreja de Nossa Senhora da Luz
Kościół Igreja de Nossa Senhora da Luz

 

Fort Fortaleza da nossa Senhora da Luz

Fort Fortaleza da nossa Senhora da Luz (zwany też zamkiem Castelo da Senhora da Luz) to jeden z najważniejszych przykładów XVII-wiecznej architektury militarnej na wybrzeżu Algarve. Dzisiaj obok fortu znajduje się restauracja z wspaniałym ogrodem i pięknym widokiem na ocean.

Restauracja Fortaleza w Praia da Luz Algarve
Restauracja Fortaleza w Praia da Luz Algarve

 

Deptak wzdłuż ruin rzymskich Praia Da Luz

Nad samym oceanem znajduje się typowy, portugalski deptak, wzdłuż którego znajdują się restauracje, kawiarnie oraz małe kramiki.

Deptak nad oceanem w Praia da Luz Algarve
Deptak nad oceanem w Praia da Luz

 

Wzdłuż deptaka ciągną się ruiny łaźni rzymskich, które również można zwiedzić. 

Ruiny łaźni rzymskich w Praia da Luz Algarve
Ruiny łaźni rzymskich przy deptaku w Praia da Luz

 

Co robić w Praia da Luz?

Praia da Luz to rewelacyjne miejsce dla osób kochających naturę oraz piesze wycieczki. Przez Luz biegnie piękna, kilku-odcinkowa trasa pisza śladem rybaków Rota Vicentina Trilho dos Pescadores. Z Praia da Luz możemy wybrać się pieszym szlakiem do Lagos (ok 11 km, 3 godziny) lub do Burgau ( ok 5 km, 1:20 h).

Będąc w Praia da Luz warto się wybrać się na rejs statkiem czy wypad kajakami po wybrzeżu Algarve. Dużo wycieczek odbywa się z Mariny w Lagos. Poniżej kilka propozycji wycieczek zorganizowanych.

Dodaj komentarz