Życie w Algarve – jakie są plusy i minusy życia na południu Portugalii?

You are currently viewing Życie w Algarve – jakie są plusy i minusy życia na południu Portugalii?

Portugalia to kraj, który przyciąga nie tylko coraz więcej turystów ale również ekspatów szukających nowego domu. Zastanawiasz się nad przeprowadzką do Algarve? Zobacz jak wygląda życie w Algarve. Poznaj plusy i minusy mieszkania na południu Portugalii.

Klimat w Algarve

Algarve to klimat podzwrotnikowy z gorącym i suchym latem oraz łagodną zimą. Algarve to gwarancja dobrej pogody oraz słońca przez ponad 300 dni w roku. Jest to idealny region dla wszystkich ciepłolubnych oraz szukających miejsca do przezimowania.

Plusy mieszkania w Algarve

Życie w Algarve ma zdecydowanie wiele plusów. Oto lista powodów, na podstawie mojego własnego doświadczenia, dla których warto zamieszkać w Algarve:

 1. Słońce, słońce i jeszcze raz słońce – w Algarve mamy ponad 300 dni słonecznych;
 2. Bajeczne plaże – najpiękniejsze plaże w Europie zlokalizowane są właśnie w Algarve;
 3. Wspaniała natura – przepiękne klify, góry w Monchique, park narodowy w Sagres to raj dla fanów przyrody;
 4. Portugalczycy są mili i uśmiechnięci – ogólnie portugalczycy to naród przyjazny i pomocny;
 5. Świeże ryby i owoce morza – Algarve jest znane z dobrych, świeżych ryb oraz owoców morza takich jak ośmiornice, krewetki, małże czy typowe percebes, które można zjeść w większości restauracji;
 6. Pyszne pomarańcze – Algarve to region wielkich i soczystych pomarańczy. Gmina Silves to część Algarve najbardziej znana z produkcji tych owoców, gdzie znajdziecie ogromne sady pomarańczowe. Przy ulicy często można kupić pomarańcze w bardzo niskiej cenie. Nie ma to jak szklanka świeżego pomarańczowego soku na początek dnia;
 7. Dobre i tanie wino – Algarve jak i cała Portugalia to kraj gdzie można napić się dobrego i całkiem taniego wina. Prym wiedzie zielone wino vinho verde dostępne w supermarketach już od około 2 euro;
 8. Algarwijska architektura – typowe, białe algarwijskie domki zachwycają kolorami i pięknymi wykończeniami;
 9. Bugenwille – to pnącze z kolorowymi, wyrazistymi kwiatami często w różnych odncieniach różowego, które pięknie ozdabiają ulice oraz domy Algarve;
 10. Kompaktowość regionu – Algarve to mały region i jest wszędzie blisko. Łatwo się też dostać na północ kraju oraz do Hiszpanii;
 11. Zrelaksowany styl życia – w Algarve życie płynie spokojnie i bez zbędnego pośpiechu w stylu „slow”. To miejsce dla osób, które chcą zwolnić i cieszyć się codziennością;
 12. Dobra i tania kawa – kawa jest tutaj bardzo tania w porównaniu z Polską. Za małe espresso w kawiarni zapłacimy od 0,80 euro. W sklepach popularna kawa Delta kosztuje 2-3 euro w zależności od typu;

Minusy mieszkania w Algarve

Życie w Algarve ma wiele plusów ale są też pewne wyzwania, z którymi należy się liczyć po przeprowadzce. Oto moja subiektywna lista minusów mieszkania w Algarve:

 1. Brak ogrzewania – zima jest wilgotna i na prawdę bardzo zimna w pomieszczeniach. W większości mieszkań brak ogrzewania. Temperatura odczuwalna jest na poziomie 13-15 stopni. Na zewnątrz jest cieplej niż w środku.
 2. Powolna biurokracja – niestety załatwianie spraw nie jest proste i często wiąże się z długim czasem oczekiwania nawet w prozaicznych tematach. Sprawność procesu zależy też na kogo się trafi gdyż często każdy urzędnik ma inne informacje na temat tej samej sprawy. Biurokracja portugalska zdecydowanie uczy cierpliwości.
 3. Niekompetencja fachowców – na temat fachowców w Portugalii krążą legendy i przerażające przykłady źle wykonanych prac. Tyczy się to przede wszystkim branży budowlanej. Popularne jest niewykonanie swojej pracy przez lokalnych fachowców i zniknięcie. Próżno potem prosić wykonawcy by poprawił swoją robotę bo zapada się pod ziemię. Dużo osób chcących wykonywać prace budowlane ściąga ekipy z Polski.
 4. Słaba obsługa klienta w lokalnych firmach – z niewiadomych powodów jest dużo firm w różnych branżach, które ignorują swoich klientów. Często zdarza się, że nikt nie odpisuje na maila czy nie odbiera telefonu. Zdarza się też, że przedstawiciel firmy bez uprzedzenia nie pojawia się na wcześniej umówione spotkanie.
 5. Bardzo niskie zarobki – Portugalia to nie kraj zarobkowy. Płaca minimalna w 2022 roku to 705 €;
 6. Brak mieszkań na wynajem długoterminowy – brak mieszkań na wynajem roczny to problem dotykający każdej turystycznej części Portugalii.  Właściciele mieszkań wolą wynajem turystyczny niż długoterminowy. To sprawia, że nie ma prawie mieszkań dostępnych przez cały rok (Arrendamento anual). Większość mieszkań jest dostępnych w okresie październik – maj. 

Praca w Algarve

Algarve to region głównie turystyczny, którego ekonomia jest oparta na usługach, gastronomii, hotelarstwie oraz wszelkich innych działalnościach związanych z turystyką. Wynagrodzenia w całej Portugalii są bardzo niskie co sprawia, że nie jest to kierunek zarobkowy.  Minimalna płaca krajowa w Portugalii w 2022 roku to 705 €. Jeżeli myślisz o przeprowadzce do Portugalii to zastanów się w jaki sposób będziesz zarabiać pieniądze. Najlepiej jeżeli pracujesz w zawodzie, który mozesz wykonywać online.

Digital Nomads w Algarve

Algarve to częsty wybór cyfrowych nomadów (digital nomads), którzy pracują online i są elastyczni jeżeli chodzi o miejsce zamieszkania. Największe skupisko digital nomads znajduje się w Portimão oraz Lagos.  W obu tych miastach prężnie działają i rozwijają się społeczności, które pomagają znaleźć zakwaterowanie oraz organizują spotkania w lokalnych punktach. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat życia digial nomads w Algarve, dołącz do poniższych grup na Facebooku:

Dodaj komentarz