Jak podróżować po Algarve?

You are currently viewing Jak podróżować po Algarve?

Poruszanie się po Algarve

Wybierasz się na południe Portugalii i zastanawiasz się jak wygląda transport publiczy czy wynajem samochodu w Algarve? Poniżej dowiesz się szczegółowo jak podróżować po Algarve.

Algarve to region południowej Portugalii, który jest stosunkowo niewielki. Algarve ma szerokość 40 km od oceanu w głąb kraju i ciągnie się 140 km wzdłuż wybrzeża Oceanu Atlantyckiego od rzeki Gwadiany dzielącej Portugalię od Hiszpanii na wschodzie, do Przylądka Świętego Wincentego na zachodzie. 

Mapa Algarve
Granice regionu Algarve w południowej Portugalii

 

Przemieszczanie się po Algarve jest dość proste. Główne miasta są ze sobą dość dobrze skomunikowane. Do wyboru mamy płatną autostradę A22 lub ciągnącą się przez cały region krajową drogę EN125. Najlepszą opcją jest oczywiście podróżowanie samochodem, którym możemy dość szybko dotrzeć w każdy zakątek regionu. Alternatywnie w Algarve funkcjonuje również transport publiczny, którym jesteśmy w stanie dostać się do większych miejscowości. 

Wypożyczenie samochodu w Algarve

Jeżeli mamy prawo jazdy i nie posiadamy własnego auta, to wypożyczenie samochodu wydaje się jedną z najwygodniejszych opcji. Przy lotnisku w Faro działa sporo wypożyczalni, z których można łatwo wynająć samochód. Jest też możliwość wynajęcia auta w głównych miastach Algarve, natomiast opcja ta jest zdecydowanie droższa. Ceny samochodów idą mocno w górę w sezonie turystycznym trwającym od początku czerwca do końca października. Jeżeli chcemy się udać do Algarve na wakacje w tym okresie, to warto zarezerwować samochód z wyprzedzeniem gdyż zdarza się, że brakuje aut. Jeżeli podróżujemy z dziećmi, to wypożyczalnie często mają opcję wynajęcia dodatkowo płatnego fotelika dziecięcego. Oferty wypożyczalni różnią się cenowo w zależności od klasy auta oraz ubezpieczenia. Najlepsze oferty można znaleźć w Rental Cars. Sprawdź dostępność samochodów oraz ceny wypożyczalni na lotnisku w Faro poniżej:

Transport publiczny w Algarve

Jeżeli chcemy przemieszczać się po głównych miastach Algarve i pobliskich atrakcjach, to możemy skorzystać z transportu publicznego. W sezonie jest zdecydowanie więcej połączeń niż okresie zimowym. Mamy do dyspozycji wygodne autobusy, pociągi albo taksówki

Autobusy w Algarve

Jako, że Algarve zyskuje na popularności jako kierunek turystyczny, pojawia się też coraz więcej przewoźników, którzy oferują transport zarówno wewnątrz regionu jak i połączenia z innymi częściami kraju.

Oto lista przewoźników operujących w Algarve:

  1. Flixbus – połączenia pomiędzy Lizboną i głównymi miastami Algarve
  2. Próximo – połączenia wewnątrz Faro
  3. Eva – połączenia międzymiastowe w Algarve
  4. Frota Azul Algarve – połączenia w całej Portugalii

Gdzie kupić bilet na autobus w Algarve?

Bilety można zakupić bezpośrednio na dworcu autobusowym lub online. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z wyszukiwarki połączeń autobusowych, która pokaże nam wszystkich przewoźników, godziny połączeń oraz ceny z opcją rezerwacji online. Polecam skorzystać z Busbuda.

Pociągi w Algarve

Linia kolejowa w Algarve nie jest bardzo rozwinięta ale jest dość popularnym i wygodnym wyborem. Pociąg (pt. comboio) nie należy do najnowocześniejszych, ale spełnia swoją funkcją a przy okazji można spokojnie podziwiać widoki za oknem. Pociąg w Algarve jeździ na trasie Vila Real de Santo Antônio do Lagos.

Linie kolejowe w Algarve mapa
Mapa połączeń kolejowych w Algarve. Źródło: CP.

 

Gdzie kupić bilet na pociąg w Algarve?

Bilety na pociąg można nabyć w kasie na stacji lub na stronie Comboios de Portugal online. Strona linii kolejowych dostępna jest po portugalsku i angielsku. W ofercie znajdziemy wolniejsze pociągi regionalne oraz szybsze międzymiastowe. 

Ceny biletów na pociąg w Algarve

Jeżeli zaplanujemy podróż z wyprzedzeniem możemy się zalapać na ceny promocyjne (od 5 dni od dnia podróży). Dzieci do 3 lat podróżują za darmo a dzieci w wieku 3-13 lat płacą połowę ceny.

W Algarve oferowana jest też opcja Tourist Travel Card czyli nielimitowane przejazdy pociągiem w ciągu 2 lub 3 następujących po sobie dni. Koszt biletu to:

€20.90 (2 dni) lub €31.90 (3 dni) dla dorosłych

€15.90 (2 dni) lub €23.90 (3 dni) dla dzieci

Poniżej zestawienie cen oraz czasu przejazdu pociągu z Faro do trzech głównych miast Algarve.  Aktualny rozkład oraz cennik, należy sprawdzić na stronie kolei.

Kierunek z FaroCzas podróżycena biletu
Tavira00h:37min (R)€ 3.25 (R)
Albufeira00h:32min (R), 00h:22min (IC)€ 3.40 (R), € 9.60 (IC)
Lagos1h:45min (R)€ 7.50 (R)
R - pociąg regionalny, IC - pociąg intercity, dane z: 05/2022 ze strony CP.

Możesz sprawdzić aktualne połączenia pociągowe oraz autobusowe w Algarve w poniższej wyszukiwarce.

Taksówka oraz Uber w Algarve

Dobrą opcją na pokonywanie krótkich dystansów w Algarve jest wzięcie taksówki lub zamówienie Ubera czy Bolta. Taksówkę możemy złapać na postoju taksówek natomiast Ubera i Bolta zamówić w aplikacji. Za przejazd taksówką z lotniska w Faro do centrum miasta zapłacimy około 10 – 15 € (15 min jazdy) a za przejazd Uberem ok 7 €.

Dodaj komentarz